Logo

Producent akcesorii dachowych
45-073 Opole ul. Torowa 4
kom.: 519 105 590, tel./fax: 77 551 49 27

 

Informacja technicza


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

W złożonych konstrukcjach dachowych pojawia się problem usuwania wody ze zbiegu połaci dachowych. Jest to miejsce narażone na przenikanie wody opadowej, dlatego należy je szczególnie starannie zabezpieczyć, stosując rynnę koszową.

Do jej skonstruowania służą kosze dachowe - specjalnie tłoczone (ryflowane) arkusze blachy (najczęściej aluminiowej). Są one wytrzymałe i elastyczne - niezależnie od kształtu jest odporny na długotrwałe obciążenia deszczem i zalegającym śniegiem. 
 Zapewniają szczelność zbiegu połaci, ale także pomagają chronić rynny.Profilowana powierzchnia kosza sprawia, że woda deszczowa spływa wolniej, zwłaszcza w koszach poprzecznie tłoczonych. Pozwala to odciążyć rynnę od naporu większej ilości deszczówki, co wydłuża jej żywotność. Konstrukcja taka zapobiega przed przelewaniem się wody z rynny i chroni elewację przed zamoknięciem. Kosze są dostępne w gamie kolorystycznej dopasowanej do kolorów dachówek. 
 Ważne jest prawidłowe wykonanie kosza. Powinien być mocowany za pomocą specjalnych klamer - zastosowanie wkrętów czy gwoździ powoduje powstawanie nieszczelności. Połączenie kosza z połacią należy uszczelnić specjalnym materiałem elastycznym (np. klinami samoprzylepnymi). Zbieg dwóch koszy (np. przy lukarnie) powinien być połączony odpowiednią taśmą dekarską TopBend. Powierzchnia koszy tłoczona może być wzdłużnie (charakteryzują się dużą sztywnością) oraz poprzecznie (dobrze wyhamowują spływającą wodę deszczową i są łatwe w transporcie bo można je zwinąć).